Jaskyne
Belianska jaskyňa (9,5 km)
Belianska jaskyňa je najväčšou a jedinou sprístupnenou vysokohorskou kvapľovou jaskyňou v Tatranskom národnom parku. Patrí medzi najviac navštevované jaskyne na Slovensku.
O podzemných priestoroch v útrobách severného svahu Kobylieho vrchu vedeli hľadači pokladov oddávna. Na jej stenách sú autogramy už v roku 1713. Verejnosť sa o jaskyni dozvedela od belianskych občanov Júliusa Husza a Jána Britza, ktorí 5. 8. 1881 objavili rozsiahle jaskynné priestory. Mesto Spišská Belá už v nasledujúcom roku jaskyňu sprístupnilo verejnosti. Elektricky bola osvetlená v roku 1896, ako jedna z prvých jaskýň v strednej Európe. Celková dĺžka podzemných chodieb je 3829 metrov, vertikálne rozpätie 168 m, verejnosti je sprístupnených 1370 metrov. Prehliadkový okruh má prevýšenie 125 metrov a na trase je 860 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3 °C , relatívna vlhkosť vzduchu je 90 až 97 %.
Počas prehliadky jaskyne môže návštevník obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni. Pomenovanie dostala podľa zvukov kvapiek vody dopadajúcich na hladinu jazierka. V tejto sieni sa vďaka jej výborným akustickým podmienkam organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby.
Ku vchodu do jaskyne, ktorý je v nadmorskej výške 890 m, vedie náučný chodník s dĺžkou asi 900 m. Začína sa na parkovisku v Tatranskej Kotline a prekonáva výškový rozdiel 122 m. Výstup trvá približne 25 minút. www.ssj.sk
Dobšinská ľadová jaskyňa (55 km)
Nachádza sa na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj v Spišsko-gemerskom krase. Vchod do jaskyne je na severnom svahu vrchu Duča v nadmorskej výške 969 m. K jaskyni je prístup z osady Dobšinská Ľadová Jaskyňa v Slovenskom raji medzi Popradom a Rožňavou. Na výstupovej trase, ktorej dĺžka je asi 1 km, sú umiestnené tabule náučného chodníka. Medzi parkoviskom v osade a vchodom do jaskyne je potrebné prekonať výškový rozdiel 130 m. Výstup k jaskyni trvá asi 25 min.
Otvor do jaskyne pod názvom „ľadová diera“ bol známy oddávna. Do podzemia však zostúpil až E. Ruffíny v sprievode G. Langa, A. Megu a F. Fehéra v roku 1870. Zásluhou mesta Dobšiná jaskyňu sprístupnili už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete (pokusy s jej elektrickým osvetlením sa začali v roku 1881).
Hneď od objavenia pútala veľkú pozornosť odbornej i širokej verejnosti a navštívili ju mnohé významné osobnosti – P. O. Hviezdoslav, S. H. Vajanský a ďalší. V roku 1890 sa vo Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. Známa bola aj letným korčuľovaním, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo 1893.
Dobšinská ľadová jaskyňa je súčasťou systému Stratenskej jaskyne. Dosahuje dĺžku 1483 m a vertikálne rozpätie 112 m. Hlavnú časť jaskyne predstavuje obrovská dutina klesajúca od povrchového otvoru do hĺbky 70 m. V súčasnosti je z väčšej časti vyplnená ľadom, miestami siahajúcim až po strop a rozdeľujúcim jaskyňu na samostatné časti. Ľadová výplň sa vyskytuje vo forme podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagmitov a stĺpov. Najväčšia hrúbka ľadu 26,5 m je vo Veľkej sieni. Podmienky pre zaľadnenie vznikli pravdepodobne v stredných štvrtohorách a zamŕzaním presakujúcich zrážkových vôd sa podzemný priestor zaľadnil.
Horné nezaľadnené časti jaskyne tvoria prevažne horizontálne chodby, prípadne siene so sintrovou výplňou (stalagmity, stalaktity, kôry, náteky).
Priemerná ročná teplota vzduchu v zaľadnenej Veľkej sieni dosahuje –0,4 až –1,0 °C. Teplota vzduchu v spodných častiach jaskyne zostáva celý rok pod bodom mrazu. Relatívna vlhkosť vzduchu v zaľadnených častiach je zväčša 75 až 90 %. V zimnom období prúdi studený vzduch z povrchu do podzemia, v letnom období naopak.
Zaujímavosťou jaskyne je skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50. rokoch v nej trénoval známy a úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín.
V Dobšinskej ľadovej jaskyni sídli 12 druhov netopierov. Dĺžka prehliadkovej trasy je 515 m a čas jej trvania 30 min. www.ssj.sk
Východisko Dobšinská ľadová jaskyňa poskytuje turistické trasy do južnej časti Slovenského raja a východnej časti Nízkych Tatier.