Šuňava (45 km)
Podtatranská obec vznikla spojením predtým samostatných obcí Nižná Šuňava a Vyšná Šuňava. Nižná Šuňava sa spomína v roku 1321. Patrila cisterciátskemu opátstvu v Spišskom Štiavniku. Vyšná Šuňava vznikla na území darovanom Bohumírovi z Liptova. V 14. storočí ju vlastnili Sentivániovci, neskôr patrila kartuziánom, potom jezuitom.
K historickým pamiatkam patrí Kostol všetkých svätých (v Nižnej Šuňave) a Kostol sv. Mikuláša (vo Vyšnej Šuňave).
Šuňava stojí na mieste, o ktorom sa hovorí aj ako o hydrologickej streche strednej Európy. V obci je priamo na rozvodí postavený rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša. Zrážková voda, ktorá spadne na východnú časť obce, odteká potokom Lopušná, prameniacim v obci, do rieky Poprad, potom povodím Dunajca, v Poľsku sa vlieva do Visly a tá do Baltického mora. Voda zo západnej časti obce odteká Šuňavským potokom do Váhu, ktorý sa vlieva do Dunaja a ten Čierneho mora.
Obec vybudovala park, ktorý nesie názov – Park dvoch morí. Architektonicky znázorňuje dynamiku a pohyb kvapky vody a jej cestu do mora (tvary sú vysadené z kríkov).
Country Club Šuňava každoročne usporadúva vo fašiangovom období Country ples a tretí augustový víkend aj festival country, folk, bluegrass a trampskej hudby s názvom Country weekend Šuňava.
Každoročne sa ho zúčastňuje množstvo skvelých hudobných skupín a jednotlivcov.
Cez Šuňavu vedie tzv. osmičkový okruh. Je to cyklotrasa s kratšími, ale peknými zjazdmi z Popradu cez Smolnícke sedlo do Lupošnej doliny, Šuňavy a späť (priemerný čas 2 hod a vzdialenosť 32 km).
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 6. 2019 21:10